Fronty akrylowe czy lakierowane?

Pytanie będące tytułem artykułu pojawia się nieustannie w naszych rozmowach z klientami. Jakie fronty są lepsze? Które zastosować – akrylowe czy lakierowane? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć. Ale zanim zaczniemy – trzeba opowiedzieć pokrótce o obu technologiach.

Fronty lakierowane
IMG 3963

Produkowane są z płyty MDF. Najpierw wycinamy formatkę o określonych wymiarach z płyty, następnie frezujemy i szlifujemy element nadając mu odpowiednie promienie na krawędziach i na płaszczyźnie. Na tym etapie możemy utworzyć na froncie uchwyt, wykonać klasyczny wzór frezowania. Kolejny etap to odpylanie, malowanie podkładem oraz lakierowanie docelowe na wybrany kolor. Możemy uzyskiwać lakier matowy lub też lakier połysk. Najważniejsze, co musimy wiedzieć o tej technologii, to kolejność wykonywania prac – najpierw wycinamy, potem lakierujemy.

Fronty akrylowe
10 2

Produkowane są z płyty MDF. Produkcja odbywa się w fabryce poprzez technologię naniesienia barwionego na określony kolor akrylu na surową płytę MDF. Do nas płyty są dostarczane w arkuszach. Zadaniem wykonawcy mebli jest wycięcie określonego wymiaru płyty, po czym oklejenie krawędzi obrzeżem akrylowym pod kolor płyty. Odbywa się to metodyką oklejania laserowego. Jakakolwiek dodatkowa obróbka powierzchni nie jest potrzebna.

Na rynku istnieją płyty akrylowe matowe oraz płyty akrylowe na wysoki połysk – podobnie jak w lakierach.

Przechodzimy powoli do sedna sprawy. Jakie fronty są lepsze? Intuicyjnie czujemy, że odpowiedź nie będzie prosta – bowiem skoro na rynku występują z powodzeniem obydwie technologie, znaczy, że nie istnieje jednoznacznie lepszy produkt. Inaczej, oczywiście, ten jednoznacznie gorszy nie miałby żadnych szans powodzenia. A nie należy jeszcze zapominać, że oprócz tych technologii istnieją przecież jeszcze technologie alternatywne:

  • fronty foliowane (choć obecnie prawie już wymarłe w realizacjach indywidualnych)
  • fronty z płyty laminowanej
  • fronty szklane
  • fronty z płyt kompaktowych

Biorąc pod uwagę wszystkie te opcje, odpowiedź staje się jeszcze trudniejsza. Postarajmy się jednak wnieść jasność poprzez wyszczególnienie cech szczególnych obydwu rozwiązań. Znając je – będziemy w stanie zdecydować, jaki wariant będzie będzie bardziej odpowiedni w konkretnym przypadku.

Fronty lakierowane mogą posiadać warstwę lakieru tylko z jednej strony, lub też mogą być lakierowane obustronnie

Sprawa wygląda tak samo dla lakierów połyskowych i matowych. Zawsze lakierujemy jednostronnie lub dwustronnie – oczywiście lakierowanie dwustronne jest droższe od jednostronnego.

Fronty lakierowane mogą mieć różne frezowane wzory

Chodzi tutaj np. o uzyskanie klasycznej stylizacji – np. front lakierowany ramowy. Oczywiście fronty frezowane w ten sposób zawsze muszą mieć matową powierzchnię, gdyż polerowanie na wysoki połysk jest niemożliwe przy frezach.

IMG 3926 1
Frezowane uchwyty są możliwe

W technologii frontów lakierowanych możemy zastosować frezowane uchwyty różnych typów. Jako, że obróbka frontu następuje przed lakierowaniem – nie mamy pod tym względem żadnych ograniczeń.

01 23 1

Uszkodzony front lakierowany nadaje się do naprawy – podobnie jak lakierowana karoseria samochodu może zostać naprawiona i pomalowana ponownie. Nie zawsze przy tym udaje się idealnie trafić w odcień kolorystyczny – tym bardziej, jeśli naprawiany element był relatywnie długo wyeksponowany na światło słoneczne.

Fronty akrylowe mają różne typy powierzchni w zależności od rodzaju

Fronty połyskowe zawsze są połyskowe z obu stron. Fronty matowe zawsze mają matową strukturę z obu stron, z tym, że różnią się one między sobą ziarnistością powierzchni.

Fronty akrylowe mają krawędzie oklejane laserowo

Oznacza to, że bardzo trudno jest zauważyć miejsce łączenia okleiny z płytą. Pamiętać jednak należy, że owa okleina jest – w odróżnieniu od frontów lakierowanych, które ją wykończone lakierem w całości.

01 17

Powłoka akrylowa ma grubość ok. 0.50 nawet do 1 mm. To powoduje, że zarysowanie frontu akrylowego w taki sposób, by całkowicie uszkodzić powłokę nie jest łatwe. Dodatkowo warstwa akrylu ma określoną sprężystość – akryl nie jest bowiem materiałem o dużej twardości. To jednak czasem gra na niekorzyść akrylu, ponieważ miękką powłokę łatwiej zarysować w nieznaczny sposób. Takie ryski nie powodują zagrożenia np. napuchnięciem frontu pod wpływem wody, ale są widoczne pod światło.

Oferta kolorystyczna frontów akrylowych jest w porównaniu z paletami RAL i NCS relatywnie niewielka – można natomiast liczyć na jej powtarzalność w czasie. Łatwiej jest zatem dorobić elementy akrylowe do już istniejących w mieszkaniu, pod warunkiem zachowania tego samego producenta. Dodatkowo zarówno połyski jak i maty są bardziej od lakierów intensywne.

Cena

Fronty akrylowe są znacznie tańsze od lakierowanych – pod warunkiem jednak, jeśli porównujemy obustronnie wykończone produkty. Front akrylowy z warstwą dekoracyjną po obu stronach odpowiada cenowo frontowi lakierowanemu malowanemu tylko z jednej strony. Jeśli zaś rozpatrujemy lakier dwustronny – jego cena jest nawet o kilkadziesiąt procent wyższa.

Podsumowanie

Jak widać z cech charakterystycznych obu rodzajów frontów – nie ma zdecydowanego zwycięzcy. Każdy musi wybrać coś dla siebie. Fronty akrylowe są dla tych, którzy cenią wyraziste cechy powierzchni – bardzo głęboki mat lub wysoki połysk i godzą się przy tym na mniejszą paletę dostępnych barw. Fronty lakierowane znajdą swojego nabywcę tam, gdzie ważne są minimalistyczne frezowane uchwyty lub też dokładne dopasowanie koloru do palety RAL lub NCS.

W każdym razie – obydwie technologie zapewniają znakomitą jakość i zadowolenie z mebli przez długie lata!