Front to niewątpliwie jedna z najważniejszych części mebli skrzyniowych – czy to meble kuchenne, czy łazienkowe, czy salonowe. Postaramy się tutaj omówić i opisać najważniejsze i najbardziej powszechne rodzaje frontów.
Fronty laminowane
Wykonane są, podobnie jak korpusy, z płyt wiórowych laminowanych oklejanych obrzeżem PCV (najczęściej grubości 2mm). Temat płyt omówiliśmy szeroko w dziale „Korpusy”.
Należy tutaj zauważyć, że mimo faktu, że cenowo na dzień dzisiejszy jest to opcja najbardziej atrakcyjna – nie oznacza to prymitywności ani ubogości tego rozwiązania. Producenci płyt laminowanych robią wszystko co się da, żeby przeciągnąć klientów na swoją stronę. Dlatego też na rynek wprowadzane są nowoczesne kolekcje dekorów i wzorów. Czasy płyt w 10 podstawowych kolorach drewnopodobnych minęły bezpowrotnie i nigdy już nie wrócą.
Należałoby dodać jeszcze jedno – producenci płyt laminowanych, idąc za upodobaniami klientów co do wysokich połysków, wprowadzają na rynek płyty pokryte laminatami w wysokim połysku (przykładowo Kronospan High Gloss). I choć naszym zdaniem owe rozwiązania zdecydowanie przegrywają w walce z lakierami (o których w dalszej części artykułu) – należy uczciwie je tutaj wymienić.
Fronty foliowane
To technologia stara, dobrze znana i jeszcze niedawno była powszechnie stosowana. Jest duża szansa na to, że czytający niniejszy artykuł szanowny Czytelnik właśnie tego typu fronty ma obecnie zamontowane w kuchni. Wykonanie frontów w tej technologii zaczyna się od docięcia formatek z płyty MDF i wykonania frezowania krawędzi (ew. wykonania konkretnego wzoru frezowania noszącego funkcje estetyczne). Tak przygotowane formatki są odpylane, pokrywane klejem termoutwardzalnym i umieszczane w prasie próżniowej. Na fronty nakłada się warstwę folii PCV w określonym dekorze. Po obróbce termicznej i próżniowej na prasie fronty są gotowe.
Niestety fronty tego typu mają swoje wady. Najważniejsza z nich to wrażliwość na wysoką temperaturę, która wynika z samej istoty technologii wytwarzania. Używane są bowiem kleje twardniejące pod wpływem temperatury. Producenci są bardzo ostrożni jeśli chodzi o podawanie warunków termicznych – nikt nie zagwarantuje, że czajnik dmuchający parą na front po pewnym czasie nie będzie przyczyną odklejenia się folii. Głównie ten fakt na dzień dzisiejszy spowodował prawie całkowite wymarcie tej technologii jeśli chodzi o fronty kuchenne.
Fronty lakierowane
Bardzo obecnie lubiany przez klientów rodzaj frontów. Produkcja tego typu rozwiązania polega na nanoszeniu lakierów poliuretanowych lub poliestrowych na uprzednio wycięte formatki z płyty MDF a następnie polerowaniu na wysoki połysk. Oczywiście istnieje też opcja pozostawienia powierzchni matowej. Główną cechą specyficzną tej technologii jest fakt, że lakier jest nanoszony po docięciu formatek na wymiar. Dzięki temu po pierwsze uzyskujemy idealne wykończenie krawędzi bez żadnych styków, po drugie zaś istnieje możliwość wykonania różnego typu frezów i ciekawych uchwytów.
Fronty lakierowane mają sporo zalet. Przede wszystkim wyglądają ładnie i estetycznie, szczególnie w połysku. Są odporne na wilgoć z racji szczelnego pokrycia lakierami, zatem idealnie nadają się do zastosowania w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza – np. w łazienkach. Kolorystyka możliwa do uzyskania jest naprawdę spora – większość producentów jest w stanie zaproponować wybór spośród palet kolorystycznych RAL, NCS, ICA itd.
Oczywiście są też wady. Najważniejsza z nich to niezwykła wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzić front lakierowany jest nie tyle łatwo co bardzo łatwo. Tak samo łatwo pozostawić na takim froncie różnorakie zabrudzenia np. ślady palców. Na fronty lakierowane trzeba bardzo uważać, jeśli chce się cieszyć nimi przez długi czas. Dodatkowo przyznać trzeba, że miłośnicy dekorów drewnopodobnych nie znajdą nic dla siebie w przypadków frontów lakierowanych – wykonanie frontów w tej technologii nie pozwala uzyskać dekorów drewnopodobnych.
Wadą oczywiście może być także cena – fronty lakierowane są niejednokrotnie nawet 6 razy droższe niż ich laminowane odpowiedniki. Za jakość, jak zwykle, trzeba płacić.
Fronty drewniane
Fronty drewniane mają opinię najbardziej szlachetnych ze wszystkich możliwych frontów meblowych – i co tu ukrywać, opinia jest w pełni zasłużona. Klasyczny front drewniany ma konstrukcję ramową – ramiak o grubości 18-19mm po obwodzie oraz płycina o mniejszej grubości w środku. Przy produkcji tego typu frontów płyciny czasem wykonuje się z MDF fornirowanego (o fornirach w dalszej części artykułu).
Zaletami frontów drewnianych jest przede wszystkim estetyka i trwałość. Nawet stare i zniszczone fronty drewniane nadają się do renowacji – a po jej przeprowadzeniu są jeszcze lepsze, niż nowe. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że fronty drewniane kupuje się na lata. Fronty drewniane tworzą wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu – jest w tym coś magicznego.
Oczywiście fronty drewniane mają też swoje wady. Trzeba o nie dbać. Trzeba uważać ze środkami chemicznymi do czyszczenia. Wzornictwo frontów jest klasyczne – nie uzyskamy we frontach drewnianych dużych płaskich powierzchni ani nowoczesnych dekorów. Trzeba się też przygotować na poważny wydatek finansowy, jeśli chcemy takie fronty zastosować – to jedna z najdroższych technologii frontów na rynku (w zależności oczywiście od rodzaju użytego drewna).
Fronty fornirowane
Tego typu fronty zostały stworzone po to, by wyeliminować klasyczne wady frontów drewnianych przy jednoczesnym zachowaniu zalet litego drewna. Tego typu fronty wykonuje się poprzez oklejenie formatek z MDF paskami forniru – czyli drewna naturalnego w postaci warstw grubości kilku milimetrów. Po oklejeniu na gotowe formatki nanosi się kilka warstw lakieru, można też zastosować polerowanie na wysoki połysk.
W porównaniu z litym drewnem fornir daje nam kilka dodatkowych możliwości. Przede wszystkim możemy w łatwy sposób oklejać fornirem duże płaskie powierzchnie. Możemy także wybierać spośród ogromnej ilości dekorów i kolorów. Przy produkcji okładzin fornirowych producenci stosują różnorakie sztuczki i triki, aby udostępnić klientom niemożliwe do wykonania w drewnie dekory. Tafle forniru można pozyskiwać przy pomocy cięcia drewna w różnych kierunkach i pod różnymi kątami – w każdym przypadku uzyskujemy tekstury i dekory, które dla wyjściowego drewna nie są charakterystyczne.
W praktyce fronty fornirowane w utrzymaniu są podobne do frontów drewnianych z tym, że renowacja drogą szlifowania i ponownego lakierowania nie zawsze jest możliwa (wszystko zależy od rodzaju i grubości zastosowanego forniru). Cenowo fronty fornirowane są w podobnej kategorii co fronty drewniane. Generalnie możemy powiedzieć, że ten typ frontów przeznaczony jest dla klientów, którzy chcą mieć do czynienia z drewnem, lecz nie akceptują wzorów i dekorów frontów z litego drewna.