Łączenie elementów korpusów

Łączniki są tym, co spaja w całość korpus meblowy i warunkuje jego wytrzymałość i trwałość. Możemy wyróżnić następujące powszechnie stosowane obecnie łączniki meblowe:

  • kołki meblowe
  • konfirmaty
  • lamelki
  • mimośrody
  • połączenia specjalne

 

Z tych czterech rodzajów kołki i lamelki wymagają użycia kleju, konfirmaty i mimośrody są połączeniami bezklejowymi. Z racji mechaniki połączenia konfirmaty i mimośrody są często stosowane razem z kołkami.

Jeśli chodzi o porównanie tych czterech połączeń ze sobą – dyskusje toczyły się, toczą się i będą się toczyć tak długo, jak długo człowiek ma potrzebę połączenia jednej płyty meblowej z drugą. Jedni udowadniają przewagę lamelek nad kołkami, inni odwrotnie, jeszcze inni łączą wszystko na konfirmaty. Producenci meblowi od lat stosują kołki, konfirmaty i mimośrody na ogromną skalę. Prawda, jak zwykle, jest gdzieś po środku.

Naszym zdaniem każde połączenie ma prawo istnieć i każde ma zalety. Uważamy, że powinno się stosować zawsze połączenie odpowiednie do sytuacji i zamierzonego rezultatu. Tak w przypadku widocznego boku absolutnie niedopuszczalne jest zastosowanie konfirmatu, zaś np. w przypadku dużych sił wyrywających dziwne byłoby zastosowanie mimośrodu. Wszystko ma swoje granice zastosowania i to my, jako producenci i wykonawcy jesteśmy od tego, żeby owe granice respektować.

Poniżej kilka ciekawych połączeń specjalnych – stosowanych sporadycznie w określonych sytuacjach. Zazwyczaj tego typu połączenia są wprowadzane na rynek przez producentów, którzy je opracowali. Kołki i konfirmaty z uśmiechem przyglądają się tej sytuacji z boku 🙂