Krawędzie blatów laminowanych

Jak wygląda krawędź blatu laminowanego każdy wie – w końcu to w dalszym ciągu najbardziej popularny blat na dzień dzisiejszy. Zatem przyzwyczailiśmy się, że blat zakończony jest drobnym łukiem, który nosi fachową nazwę SOFT.

Taka krawędź wykonana jest w technologii postforming, co oznacza, że podczas procesu powlekania płyty wiórowej laminatem na krawędzi laminat zostaje zawinięty i przyklejony. Laminat pod wpływem wysokiej temperatury staje się elastyczny – dlatego taki proces jest mozliwy.

Co od zawsze było problemem dla tak zakończonych blatów – otóż problemem było połączenie blatów pod kątem prostym. Jedynie słuszna i bezpieczna metoda – połączenie na listwę aluminiową, wygląda wyjątkowo kontrowersyjnie:

Na szczęście ludzkość wymyśliła rozwiązanie problemu – obecnie występuje alternatywna technologia, blaty z prostymi krawędziami. Przy minimalistycznych rozwiązaniach wnętrz, gdzie nie chcemy widzieć żadnych niepotrzebnych listew czy innych elementów, a krawędzie im bardziej proste tym lepsze – jest to strzał w dziesiątkę. Estetyka jest zupełnie inna.

Trzeba oczywiście zaznaczyć, że pod kątem wytrzymałości na wszelkiego typu wodę blaty w tej technologii wymagają większej uwagi – nie możemy dopuszczać pozostawienie wilgoci na krawędziach i połączeniach takich blatów. Jednakże, jak to w życiu bywa, jest coś za coś. Albo estetyka, albo większa wytrzymałość. Statystyka pokazuje jednak, że blaty z prostymi krawędziami wypierają te posformingowe – i tak chyba już będzie aż do końca tej technologii.