Szafy projektowane kątomierzem

Przedpokoje – Gliwice Dworska

Materiały

Fronty
laminat Egger W1100 ST30 Biały Alpejski
Korpusy
laminat Egger H3331 Dąb Nebraska Naturalny
Okucia
zawiasy: Blum Clip Top i Clip Top Blumotion
szuflady: Blum Tandem
system otwierania frontów: podchwyt + Blum Tip-on
podnośniki frontów: Blum Aventos

Montaż – styczeń 2018

W zakresie prac
projekt, opracowanie techniczne, produkcja, montaż

Wykonawcy projektu

Projekt
Łukasz Bernaciak
Opracowanie techniczne
Włodek Sitnikow
Montaż
Krzysztof Rychły, Marcin Aleksy, Włodek Sitnikow, Łukasz Bernaciak

Przebieg prac

Zapraszamy do obejrzenia realizacji która jest dowodem na to, że nietypowe przestrzenie są świetną inspiracją do powstawania ciekawych rozwiązań. Zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie zabudów pełniących funkcję szaf w przedpokojach, szafki RTV i stołu rozkładanego. Problem ograniczonego miejsca automatycznie zszedł na dalszy plan po tym jak przeanalizowaliśmy układ ścian. Na rzucie poniżej, przedstawiającym fragment mieszkania, kolorem zielonym zaznaczyliśmy pomieszczenia objęte zakresem opracowania.

Pierwszym etapem naszych działań było określenie brył zabudów. W mieszkaniu nie brakowało zaskakujących załamań płaszczyzn, więc staraliśmy się powtarzać kąty i przedłużać linie ścian tak, żeby tworzyć jak najmniej dodatkowych podziałów. Zabudowy miały wtopić się w układ pomieszczeń. W tym przypadku była to jedna z dwóch najistotniejszych rzeczy do zaprojektowania.

Drugą okazał się być pomysł na rozwiązanie połączeń frontów spotykających się w narożnikach pod kątami bliskimi 45′. Powstające w tych miejscach szczeliny można było zniwelować zacinając krawędzie frontów pod różnymi kątami, jednak generowało to niekorzystne kierunki otwierania frontów. Z pomocą przyszedł pomysł na sposób otwierania frontów. Surowe formy brył miały być zupełnie pozbawione wystających uchwytów. Duża cześć frontów miała być ustawiona prostopadle do okien, więc otwieranie poprzez naciśnięcie stworzyłoby problem widocznego palcowania na połyskowych frontach. Postanowiliśmy wykorzystać naturalnie powstałe w narożnikach szczeliny i zamiast ukrywać, poszerzyć je na fragmentach. Poszerzenia stworzyły możliwość podchwytu frontów.

Idąc za ciosem postanowiliśmy zaakcentować najbardziej wyeksponowane miejsce w jednej z szaf, widoczne bezpośrednio po wejściu do mieszkania i z kanapy w salonie. W tym miejscu jedna ze szczelin narożnych poszerzyła się nieco bardziej odsłaniając fragment wnętrza.

Do koncepcji dopasowaliśmy wiszącą szafkę RTV . Na życzenie klientki rozkładany stół miał mieć w środku nieruchomą skrzynię, z możliwością jej całościowego lub częściowego zamknięcia.

Kolorystykę całości ograniczyliśmy do dwóch kolorów, użytych wcześniej  w zabudowie kuchennej: białego i drewnopodobnego.

Szafa w drugim  przedpokoju została zaakceptowana bez większych zmian. W pierwszym przedpokoju zrezygnowano z dodatkowego siedziska na rzecz większej ilości miejsca na rzeczy wiszące. Realizacja stołu i szafki RTV została zaplanowana na późniejszy czas.

Dla lepszego zobrazowania całości zostaliśmy poproszeni o sporządzenie wizualizacji.

Do pełni szczęścia brakowało jeszcze lustra. Trwały rozważania o jego najlepszej lokalizacji i kształcie. Najlepszy okazał się być pomysł na zastąpienie lustrem jednego z frontów. Pytanie tylko którego? Poniżej przedstawiamy dwie najlepsze opcje a wybór przedstawiają zdjęcia efektu końcowego.

Proces realizacji

Efekt końcowy

Białe szaleństwo na całego
Prostota pełna funkcji