Mała, trudna, przytulna

Kuchnia – Bytom

Materiały

Fronty
akryl Rehau Bianco 5000B
Korpusy
laminat Egger W980 Biały Perlisty
Blaty i okładziny ścienne
laminat Egger H3309 Dąb Gladstone Piaskowy
Okucia
zawiasy: Blum Clip Top Blumotion
szuflady: Blum Tandembox Antaro
uchwyty: Zobal UKW
podnośniki: Blum Aventos

Montaż – czerwiec 2017

W zakresie prac
projekt, opracowanie techniczne, produkcja, montaż

Wykonawcy projektu

Projekt
Łukasz Bernaciak
Opracowanie techniczne
Włodek Sitnikow
Montaż
Krzysztof Rychły, Łukasz Bernaciak

Przebieg prac

Dom, w którym miała stanąć ta kuchnia, tętni życiem. Pani domu, starając się sprostać potrzebom trzech pokoleń domowników, zdaje się być wszędzie. Rodzi się zatem zadanie dla nas – zaprojektowania kuchni maksymalnie funkcjonalnej w dosyć wymagającym pomieszczeniu.

Powierzchnia pomieszczenia kuchni to zaledwie 8m2. Dodatkowo na środku trzech z czterech ścian znajdują się drzwi a na czwartej ścianie okno z parapetem posadowionym srogo poniżej poziomu górnej krawędzi podblatowego sprzętu AGD. Dodatkowo budynek jednorodzinny ma już swoje lata a krzywizny ścian sięgają ponad 2 cm.

Po rozmowie z klientem przystąpiliśmy do pracy i zaprezentowaliśmy wstępny układ zabudowy meblowej. Problem niskiego parapetu postanowiliśmy rozwiązać uskokiem blatu. Na szczęście udało się zmieścić „na styk’ pionowy fragment blatu przy zmywarce, co dało efekt pełzającej linii blatu. Otwory w ścianach narzuciły rozczłonkowany układ mebli, ale udało się nawiązać wysokościami połączenia szuflad w sąsiednich segmentach zabudowy, więc, pomimo rozbicia, całość wygląda niezwykle spójnie.

Zabudowę zaprojektowaliśmy w taki sposób aby możliwie najbardziej ukryć krzywizny ścian. Nie chodziło tu o stosowanie szerokich blend a raczej o metody zestawiania elementów tak, żeby zabudowa nie wymuszała stosowania blend a krzywizn po prostu nie było widać. Z pomocą przyszły okładziny ścienne, które są pochylone zgodnie ze ścianami i szafki z bokami podocinanymi do krzywizn powtórzonych na okładzinach.

Projekt został zaakceptowany prawie bez zmian. Na szczególną uwagę zasłużył regał ustawiony na blacie przy oknie, który dodatkowo wykorzystuje płytką przestrzeń na zioła lub inne drobiazgi kuchenne. Wizualnie stanowi ciekawy akcent, tym bardziej, że znajduje się na osi głównych drzwi i jest widoczny od razu po wejściu do kuchni.

W projekcie zostało wprowadzonych kilka drobnych zmian:

  • Słupek przy lodówce został rozcięty i powstała przestrzeń na ekspres do kawy. Klienci celowo nadbudowali w tym miejscu ściankę, żeby sprzęt zmieścił się do środka.
  • Szafka wisząca nad zlewem, przy oknie, została cofnięta kosztem miejsca dla linki żaluzji okna. Postanowiliśmy wykończyć tą cienką przestrzeń okładziną ścienną a na niej zamontowaliśmy sterownik żaluzji.
  • Sufit w pomieszczeniu został podwieszony, zatem wykorzystaliśmy to że jest równy i poziomy i zastosowaliśmy cienkie blendy zacinane pod kątem 45′ w narożnikach.
  • Na życzenie klientki zastosowaliśmy aluminiowe uchwyty listwowe. Co ciekawe, dla poprawy efektu wizualnego, niektóre fronty nie posiadają uchwytów a niektóre zaślepki z kolei je posiadają. Dzieje się tak w miejscu, gdzie w zabudowie po przeciwnej stronie drzwi układ jest symetryczny a sytuacja z frontami odwrotna.

Pomimo dużych białych płaszczyzn kuchnia sprawia wrażenie bardzo ciepłej i przytulnej. Zastosowany dekor drewna został dopasowany do tonacji kolorystycznej podłogi i mocno kontrastuje z bielą mebli a efekt jest spotęgowany ciepłym oświetleniem pod szafkami wiszącymi. W rezultacie nie chciało się opuszczać kuchni po jej zamontowaniu :).

Zapraszamy do obejrzenia efektu końcowego.

Proces realizacji

Efekt końcowy

Beton, stal i drewno. Niech żyją!
Projekt z barkiem w technologii HPL