Rozkładany stół w technologii HPL

Stół – Gliwice

Materiały

Korpus
laminat KP U3114 Grafitowy
Okładziny
Laminat HPL Le Opache 410 climb barwiony w masie
Okucia
prowadnica i pozostałe okucia: Pottker

Montaż – grudzień 2016

W zakresie prac
projekt, opracowanie techniczne, produkcja, montaż

Wykonawcy projektu

Projekt, opracowanie techniczne i montaż
Łukasz Bernaciak

Przebieg prac

Rozkładany stół wykonany w technologii HPL.

Założenia:
– stół rozkładany od 140 do 340 cm, wkładki blatu chowane w stole
– stonowana kolorystyka (skala szarości) i ciekawe rozwiązanie wizualne

Ze względu na sporą rozpiętość stołu po rozłożeniu, zastosowaliśmy podwójną skrzynię osadzoną na mocnych prowadnicach łożyskowych. Prowadnice są niesynchroniczne ze względu na dużą wagę rozsuwanych elementów.
Koncepcja kolorystyczna oparta była na dwóch kolorach – białym i grafitowym. Zakładała grafitowe „wnętrze” przykryte białą, rozsuwaną skorupą. Jest to nawiązanie do zimowej kolorystyki wnętrza i namalowanych na ścianie, ośnieżonych szczytów górskich.
Początkowo zaproponowaliśmy wykonanie stołu w technologii tradycyjnych płyt laminowanych a całość wyglądać miała następująco:

Ogólny kształt mebla przyjął się. Pozostało nadać mu nieco charakteru i uczynić bardziej niepowtarzalnym. Wybór padł na oklejanie laminatem HPL.

Poprzez oklejenie laminatem HPL udało się uzyskać wszystkie te estetyczne właściwości mebla, których od niego oczekiwano. Mebel zachwyca niecodzienną, wyraźnie wyczuwalną strukturą laminatu imitującą ciosany kamień. Mamy także wzmocnienie powierzchni blatu i zewnętrznych nóg, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Laminat jest barwiony w masie co oznacza, że w całej swojej objętości jest biały. Widzimy zatem cienką powłokę naniesioną na blat i nogi, która stała się teraz bardziej subtelna a jednocześnie wystarczająco wyrazista poprzez swoją powierzchnię.
Zapraszamy do oceny efektu końcowego widocznego na zdjęciach.

Efekt końcowy

Zabudowa w stylu angielskim
Wykończenie przedpokoju