Czeczoty

Mieszkanie – Katowice Ordona

Materiały

Elementy meblowe
okleina naturalna: czeczot dębu – fornir lakierowany
płyta kompaktowa HPL Abet Laminati 421 Climb
laminat Egger U899 ST9 Cosmos szary
laminat Egger U311 ST9 Burgund
laminat Egger U708 ST9 Szary jasny
Okucia
Blum Clip Top i Clip Tpo Blumotion
Szuflady: Blum TandemBox Antaro, Blum Tandem
Uchwyty: Zobal U-9

Montaż – luty 2019

W zakresie prac
konsultacja koncepcji, opracowanie techniczne, produkcja, montaż

Wykonawcy projektu

Projekt
Marcin Czopek
Konsultacja i opracowanie techniczne 
Łukasz Bernaciak, Włodzimierz Sitnikow
Montaż
Krzysztof Rychły, Marcin Aleksy, Sebastian Bil, Łukasz Bernaciak
Zdjęcia
Magdalena Przybycień

Przebieg prac

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu realizację zabudów meblowych w mieszkaniu przeznaczonym do wynajmu krótkoterminowego. Mieszkanie zlokalizowane jest w budynku wielkopłytowym nieopodal Katowickiego Spodka.

Wnętrze lokalu jest jednoprzestrzenne, z wydzieloną łazienką i balkonem. Wyzwaniem projektowym było zorganizowanie zabudów maksymalnie wielofunkcyjnych i kompaktowych. Projekt zakładał dwa główne bloki skupiające zdecydowaną większość funkcji.

Jeden z nich to czarny box, który głównie pełni funkcje zabudowy kuchennej i przedpokoju. Kolejny, ubrany w kolorystykę drewna, stanowi obudowę łazienki i szafę zwróconą frontami w stronę łóżka. Szafa pełni funkcję garderoby i przestrzeni gospodarczej.

Pozostałe części zabudowy to wolnostojące bądź wolnowiszące, drobne elementy uzupełniające takie jak stoliki, szafka RTV czy szafka łazienkowa z podajnikiem na papier toaletowy.

Końcowy układ zabudów nieco różni się od zakładanego. Układanka wielu elementów na tak małej powierzchni okazała się być na tyle kłopotliwa, że w niektórych fragmentach zabudowa przybrała inne konfiguracje. Ostatecznie zmianom uległ głównie układ wewnątrz założonych brył a same bryły, w swych gabarytach, pozostały niemal nienaruszone. Poniżej kilka ujęć z dokumentacji wykonawczej ukazującej układ funkcji we wnętrzach skrywanych przez prostokreślne boxy.

Kolorystyka we wnętrzu jest dość powściągliwa ale nie brakuje interesujących akcentów. Mamy klasyczny trójpodział na który składa się beton posadzki oraz czerń i fornir największych boxów. Całości dopełnia burgund okładzin ściennych za łóżkiem, powielony na szafce łazienkowej a także zielone akcenty w postaci fotela, narzuty czy roślin.

W projekcie został użyty szczególny rodzaj forniru. Jest to czeczot dębu naturalnego, czyli szczególny rodzaj drewna posiadający bardzo osobliwe usłojenie, przebiegające w różnych kierunkach.

Ten rzadki rodzaj drewna powstaje na skutek zabliźniania w drzewie uszkodzeń mechanicznych. Uaktywniane tkanki drzewa tworzą narośla rosnące w nieprzewidywanych kierunkach. Czeczota jest domeną mebli z okresu PRL a współcześnie, rzadko stosowana, niewątpliwie czyni wykończenie bardziej ekskluzywnym

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Proces realizacji

Efekt końcowy

Nowoczesna kuchnia Chorzów
Skandynawski po naszemu