stoły

  1. Strona główna
  2. chevron_right
  3. Portfolio
39

Beton, stal i drewno. Niech żyją!

Materiały

Całość
laminat Egger H1180 Dąb Halifax Naturalny
Okucia
zawiasy: Blum Clip Top
szuflady: Blum Tandembox i MoventoTip-on blumotion
systemy bezuchwytowe: Blum Tip-on
pozostałe okucia Wurth

Montaż – lipiec 2017

W zakresie prac
projekt, opracowanie techniczne, produkcja, montaż

Wykonawcy projektu

Projekt i opracowanie techniczne
Łukasz Bernaciak
Montaż
Włodek Sitnikow, Krzysztof Rychły, Łukasz Bernaciak

Przebieg prac

Przedstawiamy Państwu realizację zabudowy zaplecza i mebli wyposażenia sali konferencyjnej. Całość składa się z ośmiu modułowych stołów konferencyjnych, aneksu kuchennego z zapleczem szaf i regałów, wolnostojącego barku i komody a także okładzin ściennych i drzwiowych przedsionka i toalety.

Projekt wnętrza tworzyliśmy na podstawie koncepcji całości, która powstała nieco wcześniej.

Biuro było na etapie szybkiego rozwoju, a co za tym idzie, szybkich i nieoczekiwanych zmian aranżacji wnętrza. Potrzebna była przestrzeń uniwersalna, łatwo adaptowalna do różnych potrzeb. Było sporo niewiadomych. Sporządziliśmy bryły zabudowy i podjęliśmy próbę wpasowania konkretnych funkcji.

Meble wolnostojące miały być mobilne i dawać możliwość swobodnej zmiany aranżacji wnętrza sali. Barek przy aneksie kuchennym i komoda mieszcząca w sobie małe zaplecze biurowe miały być na kółkach. Dodatkowo barek miał posiadać gniazdo elektryczne z możliwością podłączenia do gniazd zatopionych w posadzce. Powstało kilka wersji gniazda:

Kształt stołów konferencyjnych został ustalony tak, żeby gruba „drewniana” płyta blatu spoczywała na stalowym stelażu pomalowanym na kolor stolarki okiennej. Stelaże zostały wizualnie odcięte od blatów, co dodało stołom lekkości. Dodatkowo w czterech z ośmiu stołów zamontowane miały być mediaporty.

Ciekawym rozwiązaniem okazało się stworzenie możliwości zmiany konfiguracji stołów konferencyjnych. W projekcie zaproponowaliśmy kilka rożnych możliwości. Stoły zostały wyposażone w zaczepy, które umożliwiają spinanie ich ze sobą. Zaczepy zamontowaliśmy tak, żeby stoły można było spinać dowolnie dołączając jakikolwiek bok do boku tej samej długości innego stołu.

Długo, wraz klientką, rozważaliśmy zamontowanie w aneksie lodówki szufladowej do zabudowy. Okazało się że jej zdobycie graniczy z cudem zatem pozostaliśmy przy wersji z lodówką podblatową uchylną.

Zabudowa tej sali miała niecodziennie dużą wysokość. Niespełna 4 metry powodowały, że znaczna część zabudowy nie była dostępna z poziomu podłogi a do najwyższych poziomów półek trzeba sięgać z niemałej drabiny. Dodatkowo chcieliśmy uzyskać poziome cięcie frontów na wysokości końca stolarek okiennych i drzwiowych. Zagadnienie miało szczególne znaczenie w przypadku aneksu kuchennego, gdzie często otwierane fronty szafek wiszących nie mogły być zbyt duże. W rezultacie płaszczyzna frontów szafek wiszących nad aneksem kuchennym została poszatkowana dwa razy gęściej niż pozostała część.

Dla spotęgowania efektu surowości wnętrza pozbyliśmy się wszelkich uchwytów. Zawsze największe wyzwanie w tej kwestii stanowi sprzęt AGD a w tym przypadku zmywarka i lodówka. Zastosowaliśmy ciekawą konstrukcję z tzw. listwą uchwytową w tym przypadku wykonaną w całości z płyty laminowanej.

Na koniec zajęliśmy się przyległymi do sali łazienką i przedsionkiem. O ile łazienka ograniczała się do okładzin ściennych, o tyle w przedsionku sprawa była o wiele bardziej interesująca. Mianowicie należało tu rozwiązać zagadnienie okładzin ściennych z drzwiami, do łazienki właśnie, całkowicie zlicowanymi z okładzinami, a całość miała sprawiać wrażenie jednolitej płaszczyzny wykonanej z tego samego materiału. Pomimo wysokiej klasy drzwi aluminiowych wykonanych na zamówienie byliśmy dalecy od mocowania płyty laminowanej na skrzydle drzwiowym – dodałoby to drzwiom niepotrzebnego obciążenia i mogłoby zakłócić lub uniemożliwić ich pracę. Dodatkowo konstrukcja drzwi z zawiasami wewnętrznymi pozwalała na jedynie minimalne pogrubienie skrzydła – większe nie mieściłoby się w niewielką szczelinkę pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą, przez co drzwi nie otworzyłyby się.

W efekcie, chcąc uzyskać zamierzony efekt, postanowiliśmy montować cienką płytę HPL bezpośrednio na stolarkę aluminiową drzwi. Na ściany zamierzaliśmy montować płyty laminowane zatem zaleciliśmy montaż stolarki z dwucentymetrowym przesunięciem w stosunku do ściany. Dekor płyty HPL miał być oczywiście identyczny do tego na płytach laminowanych.

Skoro problemy techniczne zostały rozwiązane, na życzenie klientki przedstawiliśmy kilka możliwości aranżacji przedsionka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Proces realizacji

Efekt końcowy

01 2

Rozkładany stół w technologii HPL

Materiały

Korpus
laminat KP U3114 Grafitowy
Okładziny
Laminat HPL Le Opache 410 climb barwiony w masie
Okucia
prowadnica i pozostałe okucia: Pottker

Montaż – grudzień 2016

W zakresie prac
projekt, opracowanie techniczne, produkcja, montaż

Wykonawcy projektu

Projekt, opracowanie techniczne i montaż
Łukasz Bernaciak

Przebieg prac

Rozkładany stół wykonany w technologii HPL.

Założenia:
– stół rozkładany od 140 do 340 cm, wkładki blatu chowane w stole
– stonowana kolorystyka (skala szarości) i ciekawe rozwiązanie wizualne

Ze względu na sporą rozpiętość stołu po rozłożeniu, zastosowaliśmy podwójną skrzynię osadzoną na mocnych prowadnicach łożyskowych. Prowadnice są niesynchroniczne ze względu na dużą wagę rozsuwanych elementów.
Koncepcja kolorystyczna oparta była na dwóch kolorach – białym i grafitowym. Zakładała grafitowe „wnętrze” przykryte białą, rozsuwaną skorupą. Jest to nawiązanie do zimowej kolorystyki wnętrza i namalowanych na ścianie, ośnieżonych szczytów górskich.
Początkowo zaproponowaliśmy wykonanie stołu w technologii tradycyjnych płyt laminowanych a całość wyglądać miała następująco:

Ogólny kształt mebla przyjął się. Pozostało nadać mu nieco charakteru i uczynić bardziej niepowtarzalnym. Wybór padł na oklejanie laminatem HPL.

Poprzez oklejenie laminatem HPL udało się uzyskać wszystkie te estetyczne właściwości mebla, których od niego oczekiwano. Mebel zachwyca niecodzienną, wyraźnie wyczuwalną strukturą laminatu imitującą ciosany kamień. Mamy także wzmocnienie powierzchni blatu i zewnętrznych nóg, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Laminat jest barwiony w masie co oznacza, że w całej swojej objętości jest biały. Widzimy zatem cienką powłokę naniesioną na blat i nogi, która stała się teraz bardziej subtelna a jednocześnie wystarczająco wyrazista poprzez swoją powierzchnię.
Zapraszamy do oceny efektu końcowego widocznego na zdjęciach.

Efekt końcowy

R06 2016 koncowe 003

Lakierowany długi blat na poddaszu

Materiały

Blat
płyta blatowa, lakierowana
Konstrukcja
stal

Montaż – kwiecień 2016

W zakresie prac
projekt, opracowanie techniczne, produkcja, montaż

Wykonawcy projektu

Projekt i opracowanie techniczne
Włodek Sitnikow
Montaż
Włodek Sitnikow, Łukasz Bernaciak

Przebieg prac

Krótka, ale ciekawa realizacja. Zostaliśmy zapytani o możliwość wykonania lakierowanego blatu na poddaszu. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie długość – 2,85m, oraz fakt, że Klient nie życzył sobie żadnych podpórek czy nóżek.

Pomysł na wykonanie pojawił się od razu – lakierowany blat na podkonstrukcji stalowej. Opracowana została dokumentacja wykonawcza:

001 11
003 11

Założenie montażowe proste – montujemy konstrukcję porządnymi śrubami na podkładkach do ściany (ściana z płyty OSB wzmocniona przez Klienta profilem stalowym na wysokości otworów), do tego dokręcamy blat i blendę czołową.

Proces realizacji

Efekt końcowy

R15 2015 koncowe 010

Wolnostojące ale dopasowane

Materiały

Korpusy
laminat PFL Legno ciemne
Fronty
płyta MDF lakierowana
Szuflady
Blum Movento Tip-on

Montaż – grudzień 2015

W zakresie prac
projekt, opracowanie techniczne, produkcja, montaż

Wykonawcy projektu

Projekt i opracowanie techniczne
Włodek Sitnikow
Montaż
Włodek Sitnikow, Łukasz Bernaciak

Przebieg prac

Źródłem inspiracji Klienta w tym projekcie były meble znalezione w otchłani Internetu. Zostaliśmy poproszenie o odpowiedź na pytanie, czy coś takiego da się w ogóle zrobić. Do tego Klient naszkicował regał, który również chciał widzieć jako element do kompletu:

Głównym zadaniem była zatem modyfikacja szafki RTV albo stolika w taki sposób, żeby jedno pasowało do drugiego stylowo. Trzeba było wybrać dominujący styl – inaczej mówiąc zdecydować, co dopasowujemy do czego. Najpierw wybraliśmy styl stolika jako zasadniczy:

001 8

Komentarz Klienta – to nie jest to. Bardziej podoba się styl RTV niż stolika. Szukamy dalej. Robimy mix stylowy.

Komentarz – to jest prawie to. Chciałoby się jednak więcej przestrzeni między szufladami w szafce RTV. Modyfikujemy koncepcję ostatecznie.

Tak, to jest to. Przyjmujemy do realizacji, tworzymy dokumentację wykonawczą. Precyzujemy szczegóły techniczne – półki regału lakierowane obustronnie, blat stolika dzielony, szkło w poziomie blatu, szuflady otwierane na dotyk. Pogrubiane blaty w tym projekcie zostały wykonane w ilości 4 sztuk w całości przez nas. W jednym z nich należało zintegrować czarne szkło. Nie były to proste w produkcji sprawy, ale problemy zostały rozwiązane, efekt końcowy jest zachwycający.

Efekt końcowy